Rodzaje kasków motocyklowych

image

Najważniejszym elementem ekwipunku każdego motocyklisty jest wytrzymały kask. To właśnie on ma zabezpieczyć głowę, szczękę i odcinek szyjny kręgosłupa przed obrażeniami w razie upadku oraz ochronić od niekorzystnych warunków atmosferycznych. Kask jest jedyną obowiązkową częścią wyposażenia osoby kierującej motocyklem. Wybór dostępnych rodzajów kasków jest obecnie ogromny, w związku z czym zakup optymalnego modelu może czasem stanowić nie lada wyzwanie. Skoro tutaj trafiłeś, zapewne i ty interesujesz się tym tematem. W dzisiejszym artykule przedstawiamy klasyfikację kasków motocyklowych i ich najważniejsze cechy.

Kaski motocyklowe integralne

Kaski integralne należą do najbardziej uniwersalnych modeli kasków motocyklowych, są też najbardziej popularnymi w tej kategorii akcesoriów na motocykl. Ten typ kasku sprawdzi się w każdych warunkach: można go używać w mieście, na trasie oraz na torze wyścigowym. Kaski integralne doskonale sprawdzą się także u kierowców skuterów. Modele integralne charakteryzują się tym, że posiadają zwartą, jednolitą budowę. Monolityczna konstrukcja z zamkniętą, niepodzieloną w żaden sposób skorupą zapewnia optymalny poziom ochrony głowy i twarzy w razie zderzenia, upadku czy sunięcia po asfalcie. Kaski integralne różnią się między sobą m.in. pod względem materiału i sposobu wykonania skorupy. Ten rodzaj kasków możemy też podzielić na warianty typowo szosowe oraz sportowe, różniące się głównie kształtem (kaski do jazdy na torze są zwykle nieco bardziej wydłużone).

Kaski motocyklowe otwarte

Kaski otwarte są szczególnie popularne wśród osób jeżdżących na skuterach i w mieście. Największą zaletą kasków otwartych jest szerokie pole widzenia, co niewątpliwie pomaga wykonywać manewry w ruchu miejskim. Kaski tego typu często są wybierane również przez osoby jeżdżące na motocyklach w stylu Harleyów, chopperów itd. Modele otwarte relatywnie słabo chronią twarz, dlatego nie są one polecane do bardziej dynamicznej jazdy.

Kaski motocyklowe szczękowe

Cechą wyróżniającą kaski szczękowe jest podnoszona przyłbica, dzięki której możemy swobodnie uchylać część szczękową. Taka konstrukcja umożliwia m.in. wygodne rozmawianie przez interkom czy pozwala na zwiększenie efektu chłodzenia podczas jazdy w największym upale. Ten typ kasków często jest używany przez amatorów turystyki motocyklowej, gdyż podnoszona przyłbica świetnie sprawdza się w trasie, pozwalając m.in. napić się wody, zjeść coś czy porozmawiać w trakcie postoju. Dla jeszcze większego komfortu użytkowania większość modeli kasków szczękowych w standardzie jest wyposażona w blendę przeciwsłoneczną.

Kaski motocyklowe modułowe

Kaski modułowe stanowią pewnego rodzaju hybrydę kasków integralnych i otwartych. Kask modułowy łączy w sobie model otwarty z odpinaną szczęką. Takie rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim u osób poruszających się głównie po mieście, które czasami lubią się jednak wybrać na dłuższą wycieczkę. Kaski modułowe zapewniają komfort i bezpieczeństwo.