Jaki kask na skuter wybrać?

image

Zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami, każdy kierowca jednośladu podczas jazdy musi wykorzystywać kask. Jest to bez wątpienia najważniejszy element wyposażenia każdego motocyklisty. Chodzi tutaj przede wszystkim o kwestie bezpieczeństwa - wypadek czy kolizja może przydarzyć się każdemu, nawet osobom korzystającym na co dzień z ekonomicznych, miejskich skuterów. Dlaczego ważny jest wybór odpowiedniego kasku? Jaki kask na skuter wybrać?

Przede wszystkim pamiętajmy o tym, że tani, importowany z Chin za kilkadziesiąt złotych kask nie daje żadnego poczucia bezpieczeństwa - choć oczywiście spełnia on podstawowe atesty i może wyglądać doskonale. Dlaczego? Okazuje się bowiem, że tanie kaski są zazwyczaj skonstruowane ze zwykłego plastiku i… styropianu! W razie wypadku taki sprzęt nie zapewni nam żadnej ochrony, a o uszkodzenie czaszki czy mózgu nietrudno nawet w miejskich warunkach. Na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie kupno jednego porządnego kasku uniwersalnego za 200 złotych, który został wyprodukowany przez renomowanego i sprawdzonego producenta niż dwóch czy trzech kasków niewiadomego pochodzenia.

Rodzaje kasków na skuter

Kierowcy skuterów mogą wybierać kaski spośród trzech rodzajów - kasków integralnych, otwartych i szczękowych. Większość skuterzystów na start odrzuca kaski szczękowe, gdyż choć łączą one zalety kasków integralnych i otwartych - są one stosunkowo ciężkie, przez co niezbyt komfortowe w codziennym prowadzeniu. Pamiętajmy, że skuter służy przede wszystkim do codziennego, miejskiego i podmiejskiego transportu, a nie do jazdy wyczynowej.

Specjaliści najczęściej polecają kaski integralne. Gwarantują one doskonałą ochronę zarówno w przypadku kolizji, jak i chronią kierującego przed warunkami atmosferycznymi. Dobrze chronią także przed nadmiernym hałasem, a przy tym zapewniają odpowiednią wentylację. Mimo to wielu skuterzystów wybiera kaski otwarte, ze względu na ich lekką konstrukcję. Wielu kierowców zwraca uwagę, że tego typu kaski najmniej ograniczają widoczność, co jest nieocenione w codziennym, miejskim ruchu.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie kasku?

Przed ostatecznym wyborem kasku sprawdźmy, czy spełnia on podstawowe, europejskie normy bezpieczeństwa, takie jak ECE 22-05. Zwróćmy także uwagę na rodzaj zapięcia - najlepiej sprawdzają się zapięcia mikrometryczne oraz te, typu DD. Pamiętajmy, że kask musi dobrze przylegać do głowy - nie może być luźny. Dlatego też kupując dobrze dopasowany kask, może mieć z początku wrażenie, że jest on nieco za mały. Dopiero po jakimś czasie dopasuje on się w pełni do kształtu naszej głowy - zapewniając nam absolutny komfort i bezpieczeństwo.

Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do zakupu konkretnego modelu - nie bójmy się skorzystać z opinii doświadczony kierowców jednośladów lub specjalistów ds. obsługi klienta. Kask to najważniejszy element stroju każdego motocyklisty. Musi być on zatem doskonale dopasowany.