Kask – najważniejszy element wyposażenia motocyklisty

image

Zanim wsiądziemy na motocykl pierwszy raz po zimowej przerwie, musimy się odpowiednio do tego przygotować. Aby uniknąć problemów, niezbędne jest sprawdzenie stanu technicznego naszej maszyny w ramach przeglądu. Przygotowując się do jazdy w nowym sezonie, musimy także zadbać o własne bezpieczeństwo. Jednym z najważniejszych zadań jest zakup odpowiedniego kasku. W artykule prezentujemy kilka wskazówek jak dobrać optymalny kask motocyklowy.

Dlaczego każdy motocyklista potrzebuje kasku?

Zacznijmy od tego, że kask stanowi jedyny obowiązkowy element wyposażenia motocyklisty. Zgodnie z art. 40 ustawy o ruchu drogowym, „kierujący motocyklem, czterokołowcem lub motorowerem oraz osoba przewożona takimi pojazdami są obowiązani używać w czasie jazdy kasków ochronnych odpowiadających właściwym warunkom technicznym”. Kask motocyklowy chroni naszą głowę przed urazami, wybranie odpowiedniego kasku jest więc sprawą kluczową dla naszego bezpieczeństwa. Optymalny dobór kasku przekłada się także na nasz komfort w trakcie jazdy. Dzięki starannie dopracowanej konstrukcji kask zapewnia motocykliście wygodę zarówno w trakcie chłodnych, jak i upalnych dni.

Czym charakteryzuje się dobry kask motocyklowy?

Na rynku znajdziemy obecnie ogromny wybór kasków motocyklowych. Poszczególne modele różnią się w zależności od przeznaczenia. Wśród podstawowych typów kasków wyróżniamy m.in. kaski integralne, kaski szczękowe, kaski modułowe i kaski otwarte. Poszczególne rodzaje kasków mają mniej więcej taką samą budowę. Nowoczesny kask motocyklowy składa się ze skorupy, wypełnienia EPS, wyściółki, wizjera, zapięcia i wentylacji. Kask motocyklowy nie może być produktem używanym ani pochodzącym z niewiadomego źródła. To, jakiej firmy kask wybierzesz, to już kwestia indywidualna. Ważne, by produkt zapewniał ci ochronę podczas niebezpiecznych sytuacji na drodze.

Gdzie kupić najlepszy kask motocyklowy?

Zakup artykułów motocyklowych jest w obecnych czasach bardzo prosty. Wystarczy w tym celu podjechać do sklepu oferującego odzież i inne akcesoria przeznaczone dla motocyklistów. Na miejscu możemy zobaczyć interesujące nas produkty, przymierzyć każdy artykuł oraz porozmawiać o nim ze sprzedawcą. Oczywiście nie każdy handlowiec pracujący w takim miejscu posiada specjalistyczną wiedzę i doświadczenie w tym temacie, jednak najprawdopodobniej on sam też jest motocyklistą i może doradzić nam co nieco na temat produktów. Kask motocyklowy możemy również zamówić online. Najlepiej wybrać do tego sprawdzony sklep specjalizujący się w sprzedaży odzieży i akcesoriów dla motocyklistów, np. Motomio.pl. Warto nadmienić, że kupując kask przez Internet, możemy liczyć na niższe ceny produktów niż w sklepie stacjonarnym. Różnica w cenie towarów wynika przede wszystkim z tego, że sklepy online nie generują kosztów typowych dla działalności zwykłych sklepów, m.in. opłat związanych z powierzchnią handlową czy pensjami personelu, dlatego też produkty mają niższe marże.