Zbroja motocyklowa - pełna ochrona dla fanów szybkiej jazdy

image

Zbroje to jeden z najpopularniejszych typów ochraniaczy wykorzystywane do jazdy w terenie. To właśnie z myślą o sympatykach modeli cross i enduro zostały zaprojektowane te wyjątkowo lekkie i wygodne protektory. W przypadku ochraniaczy typu zbroja obowiązuje zasada, że im lepiej jest ona dopasowany do naszego ciała, tym cechuje się wyższą skutecznością.

Dlaczego i kiedy warto zdecydować się na zakup zbroi motocyklowej?

Ochraniacze tego typu są często wykorzystywane przez zawodowców i pasjonatów szybkiej jazdy. Dlaczego? Ponieważ dają szeroką, kompleksową ochronę i doskonale wyglądają. W przypadku jazdy sportowej lub terenowej nietrudno o wypadek, a dobrej jakości protektory mogą uchronić nas przed tragicznymi skutkami pechowej wywrotki czy upadku. Także posiadacze motocykli turystycznych coraz częściej decydują się na zakup tego typu ochraniacza. Podróżując po bezdrożach znacznie trudno o szybkie udzielenie pierwszej pomocy, dlatego wszelka dodatkowa ochrona jest mile widziana.

Niekiedy to aspekt wizualny zbroi decyduje o tym, że kierowcy decydują się na zakup tego typu ochraniaczy. Co prawda, w przypadku bezpieczeństwa, wygląd ma drugorzędne znaczenie, jednak niezależnie od motywacji, cieszy widok motocyklisty na ścigaczu w tego typu protektorze. Na zakup zbroi powinny się zdecydować szczególnie te osoby, które dopiero nabierają doświadczenia w jeździe na sportowym jednośladzie, gdyż są one znacznie bardziej narażone na różnego rodzaju upadki i kontuzje.

Z czego wykonana jest zbroja motocyklowa?

Zbroje wykonane są najczęściej ze specjalistycznej siatki, do której przymocowane są protektory, które chronią łokcie, barki, a także plecy i klatkę piersiową. Ochraniacz tego typu może być zastosowany zarówno pod ubranie, jak i w formie odzieży wierzchniej. Najlepsze zbroje są zaprojektowane w ten sposób, że kierowca niemal nie czuje, że ma ją na sobie. Oprócz zbroi motocyklowych kierowcy jednośladów sportowych chętnie korzystają także z buzerów. Te jednak nie posiadają ochraniaczy na ramionach. Warto wybierać zbroje od renomowanych producentów - wówczas mamy pewność, że przy produkcji zostały wykorzystane najlepsze materiały, dające komfort jazdy, wentylację, a przy tym duże poczucie bezpieczeństwa.

Czy zbroja motocyklowa wpływa na komfort jazdy?

Wszystko zależy od tego, którą zbroję finalnie wybierzemy. Często producenci tańszych modeli nie przykładają aż tak dużej uwagi do komfortu użytkowania. Przymierzając zbroję, warto przetestować ją w pozycji jazdy, gdyż dobrze założona zbroja, powinna być dopasowana do naszego ciała w każdej sytuacji. Ochraniacze tego typu są znacznie bardziej komfortowe w użytkowaniu niż klasyczne ochraniacze typu “żółw”. Jeśli na co dzień korzystamy z małego motocykla miejskiego, nie ma potrzeby wykorzystywania tego typu protektora - często jest on nawet niezgodny z przyjętymi przepisami ruchu drogowego. Dobrej jakości zbroja to koszt powyżej 1000 złotych. Jeśli więc nie jeździmy na motocyklu wyczynowo - zdecydowanie lepiej postawić na zwykły protektor ukryty w kurtce.