Jaki kombinezon motocyklowy wybrać?

image

Miłośnicy stalowych rumaków już niebawem oficjalnie rozpoczną nowy sezon motocyklowy. Jazda na dwóch kółkach może dostarczyć wiele frajdy, dlatego ma wielu wielbicieli zarówno wśród panów, jak i pań. Fanów tych niesamowitych maszyn z roku na rok przybywa. Jazda przez miasto na jednośladzie jest szybsza i przyjemniejsza, a motocyklowa wyprawa na dłuższą trasę zapewni nam widoki i doznania, o jakich podróżując samochodem, moglibyśmy tylko pomarzyć. Jeżeli i ty planujesz niebawem wyruszyć w swoją pierwszą podróż motorem, musisz pamiętać, by dobrze się do tego przygotować. Konieczny jest zarówno przegląd techniczny maszyny, jak i skompletowanie akcesoriów zapewniających ci bezpieczeństwo podczas jazdy. Obowiązkowym komponentem ekwipunku motocyklisty jest odpowiedni strój oraz kask zabezpieczające ciało przed kontaktem z twardym podłożem. Na wyposażeniu każdego motocyklisty powinna znaleźć się profesjonalna kurtka lub kombinezon. W dzisiejszym poradniku podpowiemy, jak wybrać funkcjonalny i bezpieczny kombinezon motocyklowy.

Dlaczego warto wybrać kombinezon motocyklowy?

Każdy właściciel jednośladu powinien zdawać sobie sprawę z tego, że użytkowanie motocykla wiąże się z pewnym ryzykiem. Dotyczy to zarówno osób początkujących, jak i wytrawnych graczy. Bez względu na to, jak duże są nasze umiejętności panowania nad dwukołową bestią, pewnych sytuacji nie jesteśmy po prostu w stanie przewidzieć. Nagła kolizja, niespodziewane opady deszczu czy choćby wtargnięcie pieszego na jednię – każde z tych zdarzeń może skończyć się dla nas bardzo niebezpiecznie. Właśnie dlatego podstawową czynnością każdego motocyklisty powinno być wyposażenie się w odpowiednie środki ochrony, przede wszystkim stosowny strój. Dobrze dopasowany kombinezon motocyklowy ochroni skórę przed otarciami i wszelkimi innymi uszkodzeniami, z jakimi możemy mieć do czynienia w trakcie wywrotki. Profesjonalne kombinezony dla motocyklistów są też wyposażone w specjalne protektory, zapewniające dodatkową warstwę ochronną dla stawów i kręgosłupa.

Kombinezon skórzany czy tekstylny – który lepszy?

Kombinezony motocyklowe występują w różnych wersjach. W sprzedaży dostępne są modele skórzane i tekstylne oraz jedno- i dwuczęściowe. Maksymalną ochronę w razie tarcia zapewnia kombinezon wykonany ze skóry. Godne polecenia są zwłaszcza modele wyposażone w dodatkowe ochraniacze. Taki typ kombinezonów jest popularny przede wszystkim u posiadaczy motocykli sportowych. Z kolei motocykliści preferujący jazdę turystyczną i bardziej spokojną najczęściej wybierają kombinezony tekstylne. Są one uszyte ze specjalnych tworzyw sztucznych, zapewniających komfort i bezpieczeństwo podczas jazdy na długich trasach.

Kombinezon dwuczęściowy czy jednoczęściowy?

Kombinezon jednoczęściowy to opcja, która najlepiej dopasowuje się do ciała, będzie więc bardzo dobry na tor wyścigowy. Ponieważ taki kombinezon, jak wskazuje jego nazwa, nie rozdziela się na dwie części, bardzo dobrze przylega do ciała. Pewną trudność może natomiast stanowić samo zakładanie takiego ubioru – na szczęście szybko można się do tego przyzwyczaić. Alternatywną opcją jest kombinezon motocyklowy dwuczęściowy, który jest dostosowany zarówno do jazdy, jak i do poruszania się pieszo. Taki ubiór składa się ze spinanych ze sobą w pasie spodni i kurtki. Ten typ kombinezonu jest bardziej uniwersalny, ponieważ może być używany i na torze, i podczas rekreacyjnych podróży.