Jazda motocyklem zimą - co należy ubrać?

image

Wiele osób nie wyobraża sobie, aby wsiąść na motocykl zimą. Z biegiem lat nasz klimat jednak łagodnieje i coraz więcej fanów jednośladów, decyduje się na takie rozwiązanie. Nie chodzi tutaj oczywiście o jazdę przy minusowych temperaturach lub przy opadach śniegu, lecz o korzystanie z motocykla w obliczu kilkustopniowej temperatury i dobrych warunków pogodowych.

Jeśli chcemy czerpać przyjemność z jazdy na przełomie listopada i grudnia lub na początku marca - musimy zadbać o odpowiedni komfort cieplny. W sytuacji, gdy drogi będą suche, a temperatura powietrza będzie dodatnia - tylko nasza wygoda może zniechęcać nas do przejażdżki motocyklem. Co należy ubrać na zimowe trasy?

Odpowiednie obuwie i spodnie

Przede wszystkim wybierajmy obuwie i spodnie wyposażone w wodoodporne membrany. Pogoda na przełomie pór roku bywa kapryśna i niejednokrotnie mogą nas złapać przelotne opady deszczu. Mokra skóra w połączeniu z niskimi temperaturami może wiązać się z szybkim przeziębieniem lub nawet odmrożeniami. Odpowiedniej jakości, ciepłe, zimowe spodnie i buty to absolutna podstawa naszego wyposażenia. Nie zapomnijmy także o grubych, wygodnych skarpetach.

Kurtka i bielizna termoaktywna

Niezależnie od tego, czy z motocykla korzystamy podczas codziennych, miejskich podróży, czy planujemy turystyczny wypad poza miasto - warto rozważyć ubiór bielizny termoaktywnej. Nie krępuje ona ruchów, a ponadto zapewnia nam odpowiedni komfort cieplny, zapewniając jednocześnie ochronę przed przepoceniem czy przegrzaniem organizmu. Absolutnie obowiązkowym elementem wyposażenia motocyklisty o każdej porze roku jest także odpowiedniej jakości kurtka. Zimą postawmy na ocieplane, wodoodprone modele, które dobrze zabezpieczą nas nie tylko przed deszczem, ale także przed wiatrem.

Wielu kierowców decyduje się także na zakup kominów i kominiarek. Dlaczego? Otóż sporo kasków, zwłaszcza tych z niższej półki, jest nieszczelna, przez co sporo zimnego powietrza dostaje się do środka. Nie jest to ani komfortowe, ani zdrowe dla naszego gardła.

To także może Ci się przydać!

Dobrym pomysłem będzie również zakup motokoca, który w znacznym stopniu poprawia komfort jazdy przy niskich temperaturach. Rozwiązanie to jest od lat stosowane w wielu miastach Europy Zachodniej - zwłaszcza przez posiadaczy skuterów, którzy nie chcą przesiadać się na samochód w obawie przed niekończącymi się korkami. Nie zapomnijmy również o doborze odpowiednich, zimowych rękawic motocyklowych. Zapewnią nam one nie tylko komfort cieplny podczas jazdy, ale także poprawią ochronę naszych stawów. Dobrym pomysłem jest wybór rękawic o wysokich mankietach.

Pamiętajmy, że garderoba motocyklisty chroni go nie tylko przed warunkami atmosferycznymi, ale tak przed skutkami ewentualnych kolizji czy wypadków. Wybierajmy zatem sprzęt od renomowanych producentów, wyposażony w profesjonalne protektory. Dobrej jakości ubiór to najlepsza polisa ubezpieczeniowa, chroniąca nie tylko przed długotrwałą rehabilitacją, ale także kalectwem czy śmiercią.