Jaką kurtkę na motocykl wybrać?

image

Nadejście kalendarzowej wiosny to czas, na który z niecierpliwością czekają wszyscy miłośnicy dwóch kółek. Motocykliści już niedługo wyprowadzą swoje maszyny z garaży i pożegnają zimę. Oficjalne Ogólnopolskie Otwarcie Sezonu Motocykli 2021 odbędzie się 24 kwietnia 2021 w Licheniu. To długo wyczekiwane wydarzenie dla wszystkich, którzy pasjonują się turystyką motocyklową. Zanim ponownie wyruszysz w niezapomnianą podróż swoim jednośladem, warto zawczasu upewnić się, czy posiadasz cały niezbędny ekwipunek zapewniający ci bezpieczeństwo. Przed pierwszą jazdą w sezonie powinieneś przede wszystkim sprawdzić stan techniczny motocykla, jak również rozejrzeć się za dobrą kurtką motocyklową. O tym, jaką kurtkę na motocykl najlepiej mieć w swojej garderobie piszemy w dzisiejszym artykule.

Kurtka skórzana czy tekstylna – która lepsza?

Pamiętaj, by pod żadnym pozorem nie przemierzać szos ubrany w ubranie cywilne. Zwykły bawełniany T-shirt i krótkie letnie szorty absolutnie nie nadają się na motocykl, nawet na krótkie przejażdżki. Jeżdżąc tak dynamiczną maszyną bez profesjonalnej odzieży, narażasz na ogromne niebezpieczeństwo siebie i innych uczestników ruchu. Takie ubranie z pewnością nie jest wygodne, a przy tym może spowodować naprawdę katastrofalne skutki. Dlatego każdy, zarówno początkujący jak i bardziej doświadczony motocyklista, powinien zainwestować w specjalną kurtkę motocyklową. Materiałami, z których wykonuje się profesjonalne kurtki motocyklowe, jest zazwyczaj skóra lub sztuczne tekstylia. Pytanie o to, które z nich wybrać, nurtuje niejednego fana dwóch kółek. Najbardziej ikoniczne kurtki dla motocyklistów to oczywiście te skórzane. Oryginalne skórzane kurtki o motocyklowym rodowodzie przy odpowiedniej konserwacji zapewniają wysoką ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Jednakże wiele nowoczesnych kurtek z syntetycznych tekstyliów dorównuje, a nawet przewyższa naturalną skórę pod względem wytrzymałości i stopnia zaawansowania zastosowanych w nich rozwiązań. Kurtki syntetyczne mają poza tym niższą wagę, a także odpowiednią oddychalność.

Jakie funkcje powinna spełniać kurtka na motocykl?

Podstawową, a zarazem najważniejszą funkcją kurtki motocyklowej jest oczywiście ochrona twojego ciała przed obrażeniami. Nawet pozornie niegroźna wywrotka przy prędkości 50 km/h może doprowadzić do bolesnych stłuczeń czy głębokich otarć skóry. Profesjonalne kurtki motocyklowe są wykonane z wytrzymałego, solidnego materiału chroniącego skórę podczas szorowania o asfalt. Aby móc jeszcze bardziej cieszyć się jazdą warto zainwestować w pełny strój motocyklowy.

Jak dopasować kurtkę motocyklową?

Wybierając kurtkę motocyklową skórzaną, musimy pamiętać, że naturalna skóra ma skłonność do rozciągania i dopasowywania do ciała. W związku z tym warto dobrać taki rozmiar kurtki, by była ona lekko ciasnawa – z czasem kurtka naturalnie się porozciąga i dopasuje do naszego ciała. Jeżeli zdecydowaliśmy się na kurtkę motocyklową tekstylną, należy ją dobrać w taki sposób, by cała warstwa wewnętrzna (wraz ze wpiętą membraną i ociepleniem) mocno przylegała ona do ciała, lecz nie krępowała ruchów. Jeżeli wypniemy wewnętrzne warstwy, rozmiar kurtki możemy odpowiednio wyregulować, by protektory dobrze przylegały do ciała i były właściwie ustawione podczas jazdy.