Wybór kurtki motocyklowej – na co zwrócić szczególną uwagę?

image

Pasjonaci motocykli już niedługo znów wyprowadzą swoje maszyny z garaży i oficjalnie rozpoczną nowy sezon. Zarówno motocykliści z wieloletnim stażem, jak i osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z jednośladami przed wyruszeniem na podbój szos powinni przede wszystkim zadbać o swoje bezpieczeństwo. Zanim wiosna rozszaleje się na dobre, każdy użytkownik motocykla musi przygotować siebie i swoją maszynę do swojej pierwszej przejażdżki. W sprawdzeniu stanu technicznego jednośladu pomoże ci profesjonalny serwis, ty zaś powinieneś przede wszystkim zadbać o siebie. Przed rozpoczęciem sezonu warto przyjrzeć się swojej garderobie i akcesoriom. Aby pierwsze wiosenne wyjazdy nie skończyły się nieprzyjemną niespodzianką, koniecznie sprawdź, czy posiadasz kompletne wyposażenie. W dzisiejszym artykule skupimy się na jednym z najważniejszych elementów garderoby każdego fana dwóch kółek, czyli kurtce motocyklowej.

Czym kierować się podczas zakupu kurtki motocyklowej?

Profesjonalne kurtki dla motocyklistów możemy podzielić przede wszystkim pod względem materiału, z którego zostały wykonane. Współcześnie w sprzedaży znajdziemy zarówno modele szyte ze skóry, jak i wersje tekstylne. Kurtki skórzane to dobry wybór w przypadku miłośników szybkiej jazdy miejskiej lub na tor. Z kolei tekstylia są lekkie i funkcjonalne, dlatego mogą być dobrym wyborem dla osób planujących głównie jazdę turystyczną. Odpowiednio dobrana kurtka motocyklowa powinna być przede wszystkim dobrze dopasowana, dlatego podczas zakupu ważny jest rozmiar.

Protektory w kurtce motocyklowej – czym są i jak nas chronią?

Protektory to specjalne zabezpieczenia chroniące nas w trakcie upadku. To jeden z najważniejszych elementów stroju motocyklowego. Protektory w kurtce motocyklowej to nic innego jak specjalne ochraniacze, wykonane zazwyczaj z pianki lub gąbki. Wyróżniamy protektory miękkie lub twarde, jednorazowe oraz wielokrotnego użytku.

Materiał kurtki motocyklowej a komfort jazdy

Niegdyś kurtki dla motocyklistów były produkowane niemal wyłącznie z naturalnej skóry. Moda motocyklowa niemal nieodłącznie kojarzy się z ikonicznymi skórzanymi kurtkami. Ten kultowy już element garderoby został tak zaprojektowany, by w czasie jazdy idealnie opinał całe ciało. Skóra, z której szyto kurtki motocyklowe, wyróżniała się wysoką odpornością na przetarcie, a także zapewniała wysoką ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Obecnie motocykliści mają jednak znacznie większy wybór. Coraz więcej osób decyduje się na motocyklowe ubrania wykonane z syntetycznych tekstyliów. Przy odpowiedniej konserwacji taka kurtka gwarantuje doskonałą ochronę przed deszczem i wiatrem. W dziedzinie syntetycznych tekstyliów pojawiają się dziś coraz to nowsze rozwiązania, zapewniające nie tylko maksimum bezpieczeństwa, lecz także podnoszące komfort jazdy. Pod względem wytrzymałości niejeden model syntetyczny potrafi konkurować, a nawet przewyższać możliwości klasycznych kurtek skórzanych. Aby kurtka motocyklowa – zarówno ta wykonana ze skóry, jak i z tworzywa tekstylnego – zapewniała użytkownikowi komfort podczas jazdy, nie może być ani za duża, ani za mała. Dobrze dopasowana kurtka powinna przylegać do ciała, lecz nie może krępować ruchów. Ubranie musi pozwalać na precyzyjne prowadzenie motocykla i swobodne wykonywanie wszystkich manewrów.