Kufry motocyklowe - kiedy warto się na nie zdecydować?

image

W Polsce zarejestrowanych mamy ponad milion motocykli. Fanów jednośladów z każdym rokiem przybywa dlatego też, na rynku dostępne są coraz to nowsze akcesoria mające uprzyjemnić nam jazdę. Są jednak sprzęty, takie jak kufry motocyklowe, które od lat cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Jeśli jesteśmy zwolennikami weekendowych wycieczek, dobrze mieć miejsce, w którym będziemy mogli przechować najpotrzebniejsze rzeczy. Na co warto zwrócić uwagę przy zakupie kufra?

Rodzaje kufrów motocyklowych

Kufry motocyklowe dzielimy na boczne i centralne. Główną zaletą modeli centralnych jest fakt, że nie wystają one na boki, co wpływa na komfort jazdy po zatłoczonych drogach. Wystarczy wrzucić sprzęt na bagażnik i możemy cieszyć się jazdą. Kufer boczny dobrze sprawdzi się z kolei podczas wypraw offroadowych. W przypadku wywrotki motocykl oprze się na kufrze, przez co kierowca nie dotyka podłożą, a sam jednoślad łatwiej będzie nam podnieść. Ponadto kufry dzielimy na podstawie materiału, z jakiego zostały wykonane. Najpopularniejsze są kufry motocyklowe z tworzywa sztucznego oraz aluminiowe. Te pierwsze są bardziej podatne na uszkodzenia w przypadku wywrotki, jednak są znacznie lżejsze i tańsze. Kufry aluminiowe można za to potraktować jako podnośnik motocyklowy oraz są zazwyczaj większe niż ich plastikowe odpowiedniki. Decydując się na zakup aluminiowego kufra, wybierajmy modele ze ściętymi krawędziami, gdyż są mniej inwazyjne, co pozwala na zminimalizowanie obrażeń nóg w przypadku wywrotki.

W jakiej trasie sprawdzą się kufry motocyklowe?

Kufry motocyklowe to prawdziwe “must-have” każdego fana jednośladów. Nigdy nie wiemy przecież, kiedy nagle będziemy musieli przewieźć coś cięższego lub niezbyt poręcznego. Na tę inwestycję powinny się zdecydować przede wszystkim osoby, które preferują turystykę motocyklową i podmiejskie podróże. Zarówno na co dzień, jak i podczas jazdy turystycznej, najlepiej sprawdza się centralny kufer - aluminiowy w przypadku większych motocykli i plastikowy w przypadku skuterów i mniejszych motocykli.

Zalety i wady kufrów motocyklowych

Zdecydowanie największą zaletą kufrów motocyklowych jest duża przestrzeń bagażowa i ich pełna wodoszczelność. Ma to szczególne znaczenie zwłaszcza gdy przewozimy dokumenty. Ponadto kufry charakteryzują się łatwość każdorazowego montażu, nawet w przypadku, gdy zdecydujemy się na zmianę motocykla. Motocykliści wskazują także, że centralny kufer może stanowić dodatkowe oparcie. W porównaniu do zwykłych plecaków, czy także sakw lub toreb motocyklowych, dobrej jakości kufry są jednak dość drogie. Oprócz tego należy mieć na uwadze fakt, że wymagają one stelaża. Na ruchliwej szosie oraz w terenie nie sprawdzą się również kufry boczne, gdyż znacznie poszerzają nasz jednoślad. Mimo wszystko posiadanie kufra motocyklowego niesie za sobą zdecydowanie więcej zalet niż wad, dlatego warto zdecydować się na zakup tego typu sprzętu.