Jak kupić pierwszy skuter?

image
Choć w środkowoeuropejskim klimacie ze skuterów możemy korzystać zaledwie przez kilka miesięcy w roku, w ostatnich latach możemy zaobserwować zwiększone zainteresowanie pojazdami tego typu wśród kierowców. Dlaczego? Dzieje się tak przede wszystkim, gdyż skutery są stosunkowo tanie i świetnie nadają się do jazdy po mieście. Nie musimy obawiać się, gdzie zaparkujemy lub że w godzinach szczytu nie przejedziemy przez zatłoczone centrum. Jak rozpocząć swoją przygodę ze skuterami? Przed zakupem pierwszego skutera, warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. 
 

Jakich uprawnień potrzebuję?

W przypadku skuterów z silnikami o pojemności 50 ccm, osoby urodzone przed 12 stycznia 1995 roku nie muszą posiadać prawa jazdy żadnej kategorii. Młodsi kierowcy, w świetle obowiązujących przepisów, powinni legitymować się prawem jazdy kategorii AM lub innym prawem jazdy motocyklowym lub samochodowym. W przypadku nieco większych skuterów, tych o pojemności 125 ccm, konieczne jest posiadanie prawa jazdy kategorii A1 lub B. W przypadku tego drugiego dokumentu kierowca nabywa prawo do poruszania się wspomnianymi skuterami dopiero po upływie 3 lat. Większe pojazdy wymagają zrobienia osobnej kategorii prawa jazdy - A2 lub A.
 

Do czego potrzebuję skutera?

Jeśli poszukujemy skutera, który będzie dobrze sprawdzał się na krótkich dystansach - najlepiej wybrać maszynę z silnikiem o pojemności 50 cm3. Skutery te niewiele palą, szybko się rozgrzewają i świetnie sprawdzają się na miejskich trasach. Należy jednak pamiętać, że maksymalna prędkość poruszania się tego typu pojazdu do 45 km/h. Jeśli poszukujemy czegoś szybszego i bardziej efektownego możemy wybrać model z silnikiem o pojemności 125 cm3. Większe skutery polecane są raczej jedynie pasjonatą. Na krótkie dystanse dobrze sprawdzają się także ekologiczne skutery elektryczne.
 

Gdzie kupić pierwszy skuter?

Jeśli możemy sobie pozwolić na większy wydatek - doskonałym wyborem będzie zakup jednego z nowszych modeli oferowanych przez topowe włoskie i japońskie marki - Yamaha, Honda czy Vespa. Nie ma sensu kupować tanich importowanych azjatyckich skuterów, gdyż są one nie tylko awaryjne, ale także wielu mechaników odmawia ich naprawy. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na zakup nowego skutera u renomowanego sprzedawcy, lepszym wyborem będzie zakup używanego egzemplarza od sprawdzonego producenta. Dobrej jakości skuter posłuży nam przez długie lata i może stanowić doskonałe uzupełnienie samochodu w sezonie letnim.
 
Jeśli zdecydujemy się na zakup używanego skutera, pamiętajmy, aby zabrać ze sobą na oględziny osobę, która już nieco zna się na jednośladach. Nasz towarzysz pomoże nam ocenić ogólny stan zużycia skutera. Przed zakupem warto także sprawdzić stan klocków hamulcowych, zewnętrzny wygląd silnika oraz stan opon. Nie bójmy się także korzystać z jazdy próbnej - to najlepszy sposób na sprawdzenie kondycji skutera.