Rodzaje motocykli - jaki będzie dla Ciebie najlepszy?

image

Nigdy nie jest za późno na rozpoczęcie przygodę z jednośladami. Nic więc dziwnego, że z roku na rok coraz więcej osób decyduje się na zakup pierwszego motocykla. Nim do tego przejdziemy, warto jednak dowiedzieć się co nieco na temat najpopularniejszych typów motocykli. Które lepiej sprawdzą się do jazdy po mieście, a które świetnie nadadzą się na weekendowe, terenowe wyjazdy?

Typy motocykli

Motocykle Enduro doskonale sprawdzają się podczas jazdy w terenie, jednak w przeciwieństwie do modeli motocrossowych, posiadają homologację i mogą być dopuszczone do ruchu ulicznego. Odpowiadają one wszelkim normom wynikającym z kodeksu drogowego, m.in. w zakresie oświetlenie, opon czy norm hałasu i emisji spalin. Model ten łączy ze sobą dużą moc i niską wagę. Cruisery i Choppery to z kolei motocykle cieszące oko każdego fana motoryzacje. Te pierwsze często zwane są krążownikami i swoją stylistyką nawiązują dla motoryzacyjnych legend, takich jak Harleye Davidsony. Cruisery to turystyczne motocykle o ponadczasowym, klasycznym wyglądzie. Ze względu na sporą masę i trudność w prowadzeniu, nie są one polecane zwykle początkujących motocyklistom. Choppery to z kolei nic innego, jak odchudzona wersja cruiserów. Charakteryzują się wysoko umieszczoną kierownicą i dużym rozstawieniem kół. Fani klasyczego designu zainteresują się również zapewne Bobberami, czyli maszynami stylizowanymi na lata II wojny światowej. Przy produkcji bobberów usuwa się "zbędne" elementy takie jak błotniki - wszystko w celu redukcji masy motocykla.

Do miasta czy w trasę - przeznaczenie motocykli

Motocykle offroadowe, podobnie jak wspomniane wcześniej Enduro czy Cross doskonale sprawdzają się do jazdy terenowej. Początkujący motocykliści i fani łagodniejszej jazdy najczęściej stawiają jednak na modele naked-bike. Jest to najbardziej uniwersalny typ motocykli o bardzo lekkiej, dynamicznej konstrukcji. Maszyny te są pozbawione kufrów, jednak dzięki wąskiej konstrukcji pozwalają szybko wydostać się nawet z największego korka. Do długich wypraw znacznie lepiej sprawdzą się motocykle turystyczne. Są to jedne z największych jednośladów dostępnych na rynku. Wszystko ze względu na sporą pakowność i duży zbiornik na paliwo. Jazda motocyklami turystycznymi jest niezwykle odprężająca i niemal nieobciążająca dla organizmu.

Jeśli szukamy połączenia wygody i ciekawego designu, najlepiej sięgnąć po motocykle sportowo-turystyczne i te z segmentu classic. Maszyny sportowo-turystyczne nawiązują swoją stylistyką do modnych ścigaczy, jednak pozycja kierowcy jest mniej pochylona i wygodniejsza. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza na dłuższych dystansach. Modele klasyczne pokochają natomiast fani klasycznego designu. Motocykle sportowe nastawione są na osiągi i doskonałe wrażenia z jazdy, jednak nie są polecane początkującym motocyklistom, gdyż prowadzenie pojazdów tego typu na dużych prędkościach wymaga ogromnych umiejętności. Modele te nie najlepiej sprawdzają się do jazdy po zakorkowanych miastach oraz do jazdy turystycznej na dużych trasach - na torach wyścigowych zrobią jednak furorę.

To, na jaki motocykl się zdecydujemy, powinno zależeć od naszych indywidualnych preferencji. Warto jednak dostosować swój wybór do posiadanych umiejętności. Zakup ścigacza czy cruisera w sytuacji, w której nasze doświadczenia ograniczają się do kilkukrotnej jazdy na motocyklu o niewielkich rozmiarach, nie jest dobrym pomysłem. Wybór motocykla najlepiej skonsultować z zaprzyjaźnionymi, bardziej doświadczonymi kierowcami jednośladów.