Skuter 50 ccm – czy warto?

image

Skutery z silnikami o pojemności 50cm3 cieszą się w Polsce ogromną popularnością. Wybierają je zarówno kierowcy, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z jednośladami, jak i te osoby, które na skuterach jeżdżą od lat. Maszyny tego typu doskonale sprawdzają się do jazdy po zatłoczonym mieście. Pozwalają ominąć korki i szybko przemieścić się z punktu A do punktu B. Ponadto, aby z nich korzystać, wystarczy, że posiadamy prawo jazdy samochodowe, motocyklowe lub specjalne, tańsze w uzyskaniu - prawo jazdy kategorii AM. Czy warto decydować się na zakup tego typu skutera?

 

Największe zalety posiadania skutera

Zakup skutera to dobry pomysł w każdym wieku. Nic dziwnego, że w wielu krajach jest to jeden z najpopularniejszych środków transportu. Od lat panuje żartobliwe przekonanie, że choćby Włosi rodzą się z kluczykami do skutera w ręku. Skąd taka duża popularność tego typu jednośladów? Przede wszystkim są one niezwykle ekonomiczne. Zakup skutera nie wiąże się z wielkim wydatkiem, który w znaczący sposób obciążyłby nasz budżet. Sama eksploatacja pojazdu jest także znacznie tańsza niż w przypadku samochodu. Obecnie na rynku do wyboru mamy skutery o silnikach spalinowych i elektrycznych. Na to drugie rozwiązanie zdecyduje się przede wszystkim zwolennicy ekologicznych rozwiązań. 

Skutery doskonale sprawdzają się do jazdy po mieście. Dobrze sobie radzą zarówno w wąskich uliczkach, jak i na zatłoczonych drogach. Co ważne, w przeciwieństwie do samochodów, osoby poruszające się na skuterach nie muszą stać w korkach ani martwić się tym, gdzie zaparkują. To niezwykle wygodne. Właśnie dlatego ze skuterów często korzystają dostawcy jedzenia. 

 

Druga strona medalu - czy skutery mają swoje wady?

Oczywiście, że tak, choć jest ich niewiele. Małe skutery nadają się przede wszystkim do jazdy po miastach lub okolicznych drogach, gdyż rozwijają one prędkość zaledwie 45 km/h. W przypadku skuterów elektrycznych musimy pamiętać, że większość egzemplarzy oferuje zasięgi rzędu 80-100 km na jednym ładowaniu. Nie zaleca się zatem pokonywanie nimi długich, międzymiastowych odległości. W tym przypadku znacznie lepiej postawić na motocykl, samochód lub komunikację publiczną. 

Warto także pamiętać, że w polskim klimacie komfortowa jazda skuterem jest możliwa zaledwie przez kilka miesięcy w roku. Przez blisko pół roku skuter będzie stał nieużywany. To właśnie dlatego większość posiadaczy tego typu jednośladów, posiada także samochód, a skuter traktują raczej jako komunikacyjne uzupełnienie. Skutery z silnikami o pojemności 50cm3 nie zachwycają także gabarytami. Choć jak już wcześniej zostało wspomniane, jest to bardzo przydatne w korkach lub przy parkowaniu - to niewielki rozmiar skutera sprawia, że komfortowo porusza się nim w pojedynkę. Ciężko także zabrać większy bagaż. 

Mimo wszystko - podczas codziennych, miejskich podróży w okresie letnim, skuter może okazać się nieocenioną pomocą. To doskonała alternatywa dla przegrzanej komunikacji miejskiej lub dla sfrustrowanych korkami kierowców. To także świetny wstęp do całego świata jednośladów, który skutecznie potrafi zawładnąć wyobraźnią.