Jednoślady cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Na zakup motocykli i skuterów decydują się często nie tylko osoby młode, dopiero wchodzące w dorosłość, ale także dojrzali pasjonaci motoryzacji, którzy chcą rozwijać swoje zainteresowania. Polskie przepisy prawne jasno określają, jakie prawo jazdy jest nam potrzebne, aby móc legalnie prowadzić daną maszynę. Jakie dokumenty będą nam potrzebne do jazdy małym miejskim motocyklem, a jakie klasy cruiserem?
Osoby urodzone przed 13 stycznia 1995 roku nie muszą posiadać żadnych specjalistycznych uprawnień do kierowania skuterami - wystarczy zwykły dowód osobisty. Młodsi kierowcy muszą natomiast uzyskać prawo jazdy kat. AM, które kilka lat temu zastąpiło dobrze wszystkim znaną kartę motorowerową. Maszyny tego typu uzyskują maksymalną prędkość do 45km/h i idealnie sprawdzają się w warunkach miejskich. Co ważne - ze skuterów mogą korzystać także posiadacze standardowego prawa jazdy kat B. Prawo jazdy zezwalające na prowadzenie samochodów osobowych uprawnia także do kierowania lekkimi motocyklami - tymi wyposażonymi w silniki o pojemności do 125 cm3. Jest jednak jeden warunek. Wspomniane uprawnienie musimy posiadać minimum trzy lata. Oczywiście, jeśli nie mieliśmy wcześniej żadnej styczności z jednośladami, warto wykupić kilka lekcji w lokalnej szkole jazdy - wszystko dla naszego bezpieczeństwa. Jeśli nie posiadamy prawa jazdy kat. B lub nie chcemy czekać 3 lata na uzyskanie dodatkowych uprawnień - wówczas możemy podjąć decyzję o zrobieniu kursu na prawo jazdy kat. A1. Na takich kurs może zapisać się każda osoba powyżej 16 roku życia.
W polskim prawodawstwie istnieją jeszcze dwa uprawnienia skierowane dla potencjalnych posiadaczy jednośladów. Jest to prawo jazdy kat. A2 oraz A. Pierwsze ze wspomnianych uprawnień pozwala nam na kierowanie motocyklem o mocy nieprzekraczającej 35 kW lub czterokołowcem lekkim do 350 kg. Prawo jazdy kategorii A2 mogą zdobyć osoby, które ukończyły 18 lat. Najbardziej uniwersalne uprawnienie dla motocyklistów to prawo jazdy kat. A - daje nam ono prawo do kierowania motocyklami wyposażonymi w silniki o dowolnej mocy i pojemności. W przypadku tego dokumentu istnieją jednak duże większe restrykcje wiekowe. Prawo jazdy kat. A jest dostępne dla osób, które ukończyły 24 rok życia. Jeśli jednak posiadamy prawo jazdy kat A2 od co najmniej dwóch lat, wówczas do egzaminu na to uprawnienie możemy przystąpić już po ukończeniu 20 lat. W polskich przepisach funkcjonuje także przywilej dla funkcjonariuszy służb mundurowych, m.in. policji, którzy, aby zdobyć ten rodzaj prawa jazdy, muszą być po prostu pełnoletni. Jak widzimy - największą przeszkodą na drodze do zrobienia prawa jazdy na motocykl jest zazwyczaj wiek. Im jesteśmy starsi, tym większymi maszynami możemy operować. Przepisy te wynikają ze względów bezpieczeństwa. Młodsi kierowcy mają tendencję do brawurowej jazdy, która może okazać się tragiczna w skutkach. Warto na start zacząć swoją przygodę z jednośladami od mniejszych maszyn, na których szybko zdobędziemy niezbędne doświadczenie