Wybór pierwszego motocykla nie należy do najłatwiejszych zadań. Mnogość modeli i rozwiązań dostępnych na rynku sprawiają, że laikowi trudno odnaleźć się w tym wszystkim. Na szczęście bardzo często pierwszy kontakt z jednośladami mamy przez znajomych, którzy służą nam dobrą radą. Co jednak w przypadku, gdy jazda na motocyklu była naszym odwiecznym marzeniem, jednak nie mamy kogo poprosić o radę? W tym artykule odpowiemy na kilka podstawowych pytań dotyczących zakupu pierwszego motocykla.
Motocykle o większej pojemności silnika charakteryzują się większą mocą i wyższym momentem obrotowym - to z kolei pomaga uzyskać wysokie prędkości. Duży moment obrotowy występuje zwykle w towarzystwie charakterystycznego szarpnięcia, który sprzyja jeździe na tylnym kole. Nie warto jednak na start wybierać maszynę o największej mocy, gdyż albo przez długi czas nie będziemy wykorzystywali jej możliwości, albo narazimy się na ryzyko wypadku, w związku z niedostosowaniem prędkości do posiadanych umiejętności. Jednak nie tylko pojemność silnika ma znacznie. Równie ważny jest jego charakter. silniki 2-cylindrowe charakteryzują się potężnym momentem obrotowym, podczas gdy rzędowe silniki 4-cylindrowe przenoszą moc płynnie i spokojnie. To właśnie te drugie bardziej nadają się do jazdy na początkującego motocyklisty.
Masa motocykla oraz położenie środka ciężkości, znacznie wpływa na odczucia kierującego oraz na ilość spalanego paliwa. W zależności od masy jednośladu silnik zmaga się z różnym obciążeniem. Im wyższe wspomniane obciążenie, tym gorsza dynamika jazdy, chyba że dysponujemy silnikiem o odpowiedniej mocy. Ciężkie motocykle są trudniejsze w prowadzeniu na zakrętach i dla początkującego kierowcy mogą stanowić nie lada utrudnienie oraz wpływać na jego poczucie bezpieczeństwa. Na pierwszy motocykl dobrze zatem wybrać coś lekkiego i zwrotnego.
Jeśli chcemy cieszyć się wysokim komfortem jazdy, powinniśmy dopasować motocykl do naszego wzrostu i wagi. Szczególne znacznie ma to w przypadku początkujących motocyklistów, których technika pozostawia jeszcze wiele do życzenia. O ile w trakcie jazdy nie powinniśmy odczuwać szczególnego dyskomfortu, o tyle przy zatrzymywaniu się, brak całej stopy na ziemi może wywoływać w nas pewien dyskomfort. Dobrze dopasowany motocykl do naszego wzrostu znacząco wpływa na bezpieczeństwo i komfort jazdy po mieście, gdzie często zatrzymujemy się i ruszamy. Także wsiadanie i zsiadanie z motocykla może być utrudnione, jeśli nie dopasujemy motocykla do naszego wzrostu i wagi. Osoby niższe i tęższe mogą mieć nie lada problem z wejściem na większą maszynę.