Motocykl sportowy - czym się charakteryzuje i jaki wybrać?

image

Motocykle sportowe to bez wątpienia wybór nie dla amatorów. Jeśli jednak stoimy przed zakupem kolejnej maszyny i posiadamy już jakieś doświadczenie w prowadzeniu jednośladów, wówczas jest to doskonałe rozwiązanie dla osób, które cenią sobie szybką i efektowną jazdę oraz drapieżny design. Na rynku motoryzacyjnym znajdziemy sporo maszyn, które zachwycają swoim pięknem i osiągami. Na co zwrócić uwagę przy wyborze motocykla sportowego? Czym się charakteryzują maszyny tego typu?

Sportowy ścigacz - marzenie wielu motocyklistów

Sportowe motocykle wzbudzają skrajne emocje w społeczeństwie. Dla jednych jest to marzenie, którego spełnienie warte jest każdych pieniędzy, a dla innych - jest to synonim nieodpowiedzialnej jazdy, podczas której motocykliści łamią wszelkie przepisy. Prawda leży jednak pośrodku. Faktycznie, na polskich drogach możemy spotkać właścicieli ścigaczy, którzy poruszają się miejskimi ulicami z nadmierną prędkością. Nie jest to jednak reguła, gdyż także wśród kierowców samochodów osobowych znajdziemy piratów drogowych. Jest wielu doświadczonych i odpowiedzialnych motocyklistów, którzy potrafią okiełznać moc sportowych jednośladów z poszanowaniem innych uczestników ruchu drogowego, dlatego nie warto generalizować. Ścigacze - jak sama nazwa wskazuje - zostały stworzone po to, aby jeździć nimi szybko. Są to maszyny lekkie, zwrotne, charakteryzujące się niesamowitym przyspieszeniem oraz bardzo dobrymi hamulcami. Motocykl sportowy poznamy na pierwszy rzut oka - nie tylko ze względu na drapieżny design. Jednoślady te posiadają większe, szersze opony, owiewki, jak również mniejszy rozstaw osi czy wyżej umiejscowione podnóżki.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie motocykla sportowego?

Przede wszystkim na swoje umiejętności. Motocykle sportowe to nie zabawki służące do jazdy rekreacyjnej. Z tego powodu na zakup maszyn tego typu powinni decydować się tylko doświadczeni kierowcy, dla których bezpieczeństwo jest ważniejsze od brawury. A jak wygląda wybór motocykla sportowego od strony technicznej? Standardowo motocykle sportowe dzielimy na trzy kategorie - lekkie, średnie i superbike. Różnią się one od siebie pojemnością zamontowanego silnika. Lekkie motocykle sportowe to te, z silnikami mniejszymi niż 500cm3. Polecane są one kierowcom, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę ze sportowymi maszynami. Do klasy średniej zaliczamy z kolei maszyny z silnikami o pojemności 600-750 cm3, a superbike to maszyny z silnikiem o pojemności minimum 1000cm3. Jeśli planujemy wykorzystywać nasz jednoślad do jazdy ulicznej - zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest zakup lekkiego motocykla sportowego. Są one wygodniejsze, a także tańsze w eksploatacji i zakupie. Maszyny typu superbike stosuje się przede wszystkim na torach wyścigowych, gdzie w pełni możemy wykorzystać możliwości naszego jednośladu. Jeśli stoimy przed zakupem motocykla sportowego - warto rozważyć wybór marek włoskich lub japońskich. Ducati, Yamaha czy Suzuki to doskonały wybór dla każdego fana motoryzacji