Skutery Vespa – czym wyróżniają się na tle konkurencji?

image

Vespa to nazwa legendarnej linii skuterów, należącej do włoskiego koncernu motoryzacyjnego Piaggio. Przedsiębiorstwo to już od blisko 75 lat zajmuje się produkcją jednośladów i jest jednym z największych producentów motocykli na świecie. Skąd taka popularność włoskich skuterów? Czym wyróżniają się one na tle konkurencji?

Vespa (po włosku “osa”) powstała po II Wojnie Światowej jako nowoczesny pojazd dla mas. Był to pierwszy skuter, który spopularyzował tę kategorię jednośladów. Mimo że swoją premierę miał w 1946 roku, do dziś jest to wzór do naśladowania wielu koncernów motoryzacyjnych, specjalizujących się w produkcji tego typu jednośladów. W Polsce znajduje się 16 autoryzowanych punktów sprzedaży Vespy. Niemal wszystkie z nich pełnią także funkcję serwisu.

 

Debiut i historia sukcesu marki

Vespa pierwszy raz została pokazana szerszej publiczności na łamach czasopisma Motor w 1946 roku. Nowoczesny design szybko wzbudził zainteresowanie fanów motoryzacji i już kilka lat po premierze, Vespa posiadała na świecie blisko 10 tysięcy punktów serwisowych, a kluby vespowe, zakładane na wzór klasycznych automobilklubów, pojawiały się niczym grzyby po deszczu. Ludzie zapragnęli jeździć na skuterach - nic dziwnego, że z czasem podobne konstrukcje zaczęły pojawiać się w ofercie konkurencyjnych przedsiębiorstw. Marka Vespa od dekad jest częścią światowej popkultury, a jej ponadczasowy charakter sprawia, że mimo upływu lat, wciąż zyskuje nowych fanów. Tylko w ciągu ostatniej dekady włoska Vespa sprzedała ponad półtora milion skuterów.

Vespa to żywa legenda, która przyczyniła się do popularyzacji skuterów miejskich na całym świecie. Mimo zmieniających się realiów włoski producent konsekwentnie podąża własną drogą - nie próbuje na siłę dopasowywać się do obowiązujących trendów. Indywidualizm, wolność, niezależność - to wartości, które bezwątpienia znajdują się w DNA tej marki.  

 

Ikona włoskiej motoryzacji

Skutery Vespa wyróżniają się nie tylko doskonałym, klasycznym designem, ale także fenomenalnymi osiągami. Włoscy inżynierowie przez lata udoskonalili konstrukcje tych jednośladów, co kilka lat wypuszczając nową serię skuterów. Obecnie w ofercie tego włoskiego producenta znajdziemy zarówno mniejsze, jak i większe jednoślady, także te o napędzie elektrycznym. Jest to bez wątpienia produkt klasy premium - jego ceny bywają nawet trzy razy wyższe niż w przypadku azjatyckich odpowiedników. W tym przypadku jednak cena idzie w parze z jakością. 

Produkt ten, mimo prostej konstrukcji, jest dopracowany w każdym calu, a ponadto daje poczucie współtworzenia wyjątkowej wspólnoty. Jest to fenomen kulturowy, który w dzisiejszych czasach możemy porównać z tym, co się dzieję wokół produktów Apple. Żaden członek motoryzacyjnej społeczności nie przejdzie obok tej marki obojętnie. Ludzie Vespę kochają lub nienawidzę. Zna ją jednak każdy wielbiciel motoryzacji, gdyż jest to klasa sama w sobie. To doskonały wybór dla osób, chcących wprowadzić do swojego życia odrobinę filozofii “Dolce Vita”.