Jaki motocykl turystyczny wybrać?

image

Turystyka motorowa z każdym rokiem zyskuje na coraz większej popularności. W całym kraju organizowane są liczne zloty i zjazdy połączone z imprezami plenerowymi. Nie brakuje także amatorów samotnej jazdy, którzy na dwóch kółkach zwiedzają nie tylko Polskę, ale i całą Europę. Nie każdy motocykl nadaje się jednak do tak odległych podróży. O ile w mieście bez większych problemów poradzi sobie niemal każdy model, o tyle na dłuższych trasach podróż niektórymi jednośladami bywa dość uciążliwa. Na szczęście na rynku istnieje szeroki wybór motocykli turystycznych.

Charakterystyka motocykli turystycznych

Motocykle turystyczne zostały wyprodukowane z myślą o dalekich podróżach. Od motocykli sportowych czy klasycznych różnią się nie tylko budową, ale także elementami wyposażenia. Motocykle turystyczne charakteryzują się dość dużą masą, ale także niebywałą wygodą w wprowadzeniu. Dzięki dużej liczbie toreb, sakw czy kufrów, bez trudu spakujemy ekwipunek niezbędny nawet na kilkudniową podróż, a powiększony bak pozwala nam pokonywać naprawdę duże odległości, bez konieczności tankowania pojazdu. Nowoczesne motocykle turystyczne mogą być wyposażone w głośniki, gniazda USB, a nawet rozbudowany komputer z nawigacją.

Najlepsze marki motocykli turystycznych

Fani japońskiej motoryzacji powinni zwrócić szczególną uwagę na turystyczne modele Hondy i Suzuki. Motocykle te charakteryzują się niezawodnością i niskim spalaniem, zachowując przy tym bardzo dobre osiągi. Modele te dobrze się prowadzi i zapewniają wygodę nawet podczas wielogodzinnej jazdy. Jakie konkretne modele tych marek są często polecane przez ekspertów? Honda NC750X i Suzuki V-Strom 650. A co w przypadku, gdy jesteśmy zwolennikami europejskiej motoryzacji? BMW R 1200 GS to motocykl typu turystycznego enduro. Model ten charakteryzuje się bardzo uniwersalnym zastosowaniem i dobrze się sprawdza nawet na naprawdę długi trasach. Również inne motocykle turystyczne BMW są chętnie wybierane przez polskich klientów od wielu lat.

Co trzeba wiedzieć przed zakupem motocykla turystycznego?

Motocykle turystyczne przypadną do gustu wszystkim fanom dalekich podróży. Modele te świetnie radzą sobie zarówno na drogach asfaltowych, jak i podczas podróży po bezdrożach. Zadbany motocykl turystyczny kupimy, już za mniej niż 20 tysięcy złotych. Jeśli chcemy jednak kupić maszynę fabrycznie nową, to koszt wspomnianej wcześniej Hondy to wydatek rzędu 35-40 tysięcy złotych. Przy wyborze motocykla turystycznego weźmy pod uwagę markę, gdyż popularny model jest znacznie łatwiejszy w serwisowaniu. Decydując się na zakup jednośladu turystycznego, warto zwrócić uwagę również na wyposażenie motocykla. Jeśli zamierzamy podróżować głównie po bezdrożach - najlepszym rozwiązaniem będzie zakup modelu turystycznego - enduro.