Prawo jazdy na skuter - ile kosztuje i jak się do niego przygotować?

image

Skutery i motocykle cieszą się w Polsce ogromną popularnością. Potwierdzają to dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, które wskazują, że w naszym kraju mamy zarejestrowane ponad milion motocykli i ponad 1,1 mln motorowerów. Duża popularność skuterów wynika m.in. z faktu, że stosunkowo łatwo zdobyć uprawnienia, zezwalające na prowadzenie pojazdów tego typu. Jak zdobyć prawo jazdy na skuter? Na jakie wydatki się warto przygotować?

Prawo jazdy na skuter - kiedy jest wymagane?

W najlepszej sytuacji są osoby urodzone przed 13 stycznia 1995 roku. Do kierowania skutera nie potrzebują żadnych dodatkowych uprawnień poza… dowodem osobistym! Ma to związek z dawniej obowiązującym prawem, które nie wymagało od pełnoletnich kierowców dodatkowych uprawnień na kierowanie maszynami wyposażonymi w silniki o pojemności do 50 cm3. Młodsze osoby muszą się natomiast legitymować Prawem Jazdy kat. AM, które zastąpiło dawną kartę motorowerową lub jakikolwiek innym uprawnieniem na prowadzenie pojazdów mechanicznych. Innymi słowem - posiadacze klasycznego prawa jazdy kat. B nie potrzebują dodatkowych uprawnień do kierowania skuterami.

Prawo jazdy kat. AM - jak je zdobyć?

Prawo jazdy kat. AM uprawnia do prowadzenia motorowerów, których pojemność skokowa silnika spalinowego nie przekracza 50 cm3. W przypadku maszyn o napędzie elektrycznych - moc silnika nie może przekraczać 4 kW. Ponadto konstrukcja takiego pojazdu nie może dopuszczać rozwinięcia prędkości powyżej 45 km/h.

Do kursu na prawo jazdy kat. AM może przystąpić każdy powyżej 14 roku życia. Oczywiście, osoby niepełnoletnie muszą posiadać pisemną zgodę rodziców. Kurs na tego typu uprawnienia zrobimy w większości ośrodków szkolenia kierowców. Jego koszt to od 500 zł do ponad 1500 zł. Osoby biorące udział w kursie muszą zaliczyć co najmniej dziesięć 45-minutowych spotkań teoretycznych i 10 godzin praktycznych jazd - dopiero wówczas mogą przystąpić do państwowego egzaminu. Egzamin na prawo jazdy kat. AM składa się z dwóch części - teoretycznej obejmującej 20 pytań i praktycznej - przygotowania pojazdu do ruchu, manewrów na placu szkoleniowym i przejażdżce w ruchu miejskim.

Kto powinien rozważyć zakup skutera?

Skutery cieszą się swoją popularnością ze względu na ich uniwersalność. Niezależnie od wieku czy miejsca zamieszkania - skuter może stanowić doskonały środek transportu do pracy czy szkoły. Często na wyrobienie prawa jazdy kat. AM decyduje się młodzież szkolna, która nie chce być uzależniona od rozkładu jazdy podczas dojazdu do szkoły, a także studenci dojeżdżający na uczelnie.

W dużych miastach skutery pozwalają uniknąć stania w korku, a ponadto dzięki ich kompaktowej budowie - możemy je zaparkować niemal wszędzie. Jest to zatem doskonały wybór zarówno na pierwszy pojazd, jak i na maszynę, która będzie stanowiła uzupełnienie naszego samochodu. Dodatkowym atutem jest także cena skuterów. W porównaniu do pojazdów osobowych są one nieporównywalnie tańsze. Są one także ekonomiczne w utrzymaniu.