Motocykl 125 ccm czy skuter 125 ccm – co wybrać?

image
Kupno pierwszego jednośladu to ogromne przeżycie - nieważne czy traktujemy go jako wstęp do motocyklowej przygody, czy potrzebujemy jedynie sprawnego środka transportu po zatłoczonych ulicach w godzinach szczytu. Choć część kierowców, zwłaszcza młodych, decyduje się na wybór małego skutera z silnikiem o pojemności 50cm3, coraz częściej możemy zaobserwować zwiększone zainteresowanie na “sto dwudziestki piątki”. Jakie uprawnienia są konieczne, aby poruszać się tego typu jednośladem? Lepiej wybrać motocykl czy skuter w tym rozmiarze?
 

Kwestia uprawnień - AM vs A1

W przypadku skuterów z silnikami o pojemności 50 ccm, osoby urodzone przed 12 stycznia 1995 roku nie muszą posiadać nawet prawa jazdy. Młodszym kierowcom wystarczy natomiast stosunkowo tanie prawo jazdy kategorii AM albo każde inne uprawnienie do jazdy samochodem lub motocyklem. W przypadku maszyn o pojemności 125 ccm motocykliści muszą posiadać prawo jazdy co najmniej na kategorii A1. Posiadacze standardowego, samochodowego prawa jazdy kat. B mogą korzystać z jednośladów tego typu dopiero po upływie 3 lat od uzyskania uprawnień. 
 

125 cm3 - Skuter vs Motocykl

Motocykl z silnikiem o pojemności 125 cm3 doskonale sprawdzi się wśród kierowców, dla których zakup jednośladu to dopiero początek motocyklowej przygody. Maszyna ta świetnie sprawdza się na średnich dystansach, dobrze wygląda oraz charakteryzuje się dobrymi osiągami. Jest to doskonały egzemplarz szkoleniowy przed zakupem motocykla większych rozmiarów. Oczywiście, jest to pełnoprawny motocykl posiadający manualną skrzynię biegów. Spokojnie możemy nim wyjechać nawet na bardziej ruchliwą drogę.
 
Skuter z silnikiem o pojemność 125 cm3 to idealne rozwiązanie dla osób, które na co dzień poruszają się głównie po mieście i nie mają wygórowanych ambicji motocyklowych. Jednoślady tego typu świetnie sprawdzają się na zatłoczonych ulicach w godzinach szczytu, a schowek czy haczyk na zakupy nadają maszynie praktycznego charakteru. Skutery lepiej radzą sobie także w nieco gorszych warunkach atmosferycznych, np. w przypadku mżawki. Choć skutery mają stosunkowo niski zasięg (zwłaszcza w przypadku elektrycznych egzemplarzy), to należy pamiętać, że są to bardzo ekonomiczne jednoślady - zarówno w zakupie, jak i eksploatacji. 
 
Nie da się jednoznacznie wskazać, który z tych jednośladów jest lepszy. Wszystko zależy od tego, do czego ma nam on służyć. Jeśli chcemy dołączyć do motocyklowej rodziny, lubimy dłuższe przejażdżki, a także chcemy cieszyć się dobrymi osiągami - bez wątpienia powinniśmy wybrać motocykl z silnikiem o pojemności 125 ccm. Jeśli jednak jesteśmy zwolennikami spokojnej, lecz komfortowej jazdy, a ponadto stawiamy na praktyczność pojazdu oraz poszukujemy taniego jednośladu do jazdy po mieście - lepszym rozwiązaniem będzie zakup skutera. Przed zakupem jednośladu, warto odpowiedzieć sobie na pytanie, w jakim celu będziemy go wykorzystywać.