Rodzaje skuterów - co musisz wiedzieć

image

Skutery cieszą się ogromną popularnością na południu Europy. Umożliwiają one szybki transport wąskimi uliczkami bez konieczności stania w korkach, a przy tym są tanie w zakupie i utrzymaniu. Także w Polsce maszyny tego typu budzą coraz większe zainteresowanie kierowców. Największe polskie metropolie od lat walczą z korkami i czasem wybór skutera może skrócić czas naszej podróży nawet o połowę. Co warto wiedzieć o skuterach przed zakupem? Na który powinniśmy się zdecydować?

Kto może jeździć na skuterach?

Zacznijmy od tego, że skutery musimy podzielić na modele standardowe i tak zwane maxiskutery. Normalnymi skuterami może poruszać się niemal każdy. Jeśli urodziliśmy się przed 19 stycznia 1995 roku, do kierowania skuterami wystarczy nam dowód osobisty. Młodsi kierowcy muszą posiadać ponadto prawo jazdy kat. AM, które zastąpiło kartę motorowerową lub jakiekolwiek inne uprawnienie, które pozwala na kierowanie pojazdami. Może to być standardowe prawo jazdy kat. B. Za skuter uznajemy maszynę, której pojemność skokowa silnika spalinowego nie przekracza 50 cm3, a w przypadku silnika elektrycznego 4 kW. Rozwija ona maksymalną prędkość 45 km/h. Co ważne, prawo jazdy kat. AM możemy wyrobić, mając już 14 lat. To świetne rozwiązanie dla młodych osób, które mieszkają na wsiach i mają problemy z dojazdem do szkoły. Jeśli chodzi natomiast o maxiskutery - są one wyposażone w większe silniki, dlatego też musimy posiadać szersze uprawnienia. W przypadku silników do 125cm3 wystarczy, że będziemy posiadali przez minimum 3 lata prawo jazdy kat. B. Jeśli nie mamy prawa jazdy lub szukamy maszyny o większym silniki - konieczne będzie wyrobienie prawa jazdy kat. A1, A2 lub A.

Wybór skutera - rodzaj silnika i design

Jeśli stoimy przed zakupem nowego skutera, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów. Najważniejszy jest rodzaj silnika. Na rynku mamy dostępne zarówno skutery elektryczne, jak i spalinowe. Skutery elektryczne uchodzą za bardziej ekologiczne, jednak często mogę się one pochwalić mniejszym zasięgiem niż spalinowe modele. W warunkach miejskich jednak spisują się całkiem nieźle, dlatego na wybór tego typu maszyn decydują się przede wszystkim osoby, które wykorzystują skutery jako środek transportu do pracy. Poza silnikiem ważny jest także design. Na rynku mamy dostępne modele zarówno stylizowane na klimaty retro, jak i maszyny ze sportowym pazurem. Design powinniśmy dobrać według naszych osobistych preferencji. Ważne jednak, aby na zakupie maszyny przesadnie nie oszczędzać. Wybierajmy znane i polecane marki, które cieszą się międzynarodowym uznaniem. W przypadku skuterów warto zwrócić uwagę na popularne włoskie marki, takie jak Piaggio, Aprilia czy Vespa. Motoryzacja z serca słonecznej Italii od dekad cieszy się doskonałą renomą, dlatego z pewnością nie będziemy zawiedzeni wyborem. Skutery to także doskonałe wprowadzenie do całego świata jednośladów. Kto wie, być może po kilku latach zdecydujesz się na większą maszynę, która będzie Twoim codziennym towarzyszem podróży