Jak wyrejestrować zepsuty skuter?

image

Tytuł znanej polskiej piosenki mówi, że “Nic nie może wiecznie trwać”. Tak też jest w przypadku maszyn, które użytkujemy - skuterów, motocykli czy samochodów. O ile część usterek jesteśmy w stanie naprawić, to zdarzają się sytuację, w których już nic się nie da zrobić - a nasz pojazd nadaje się wyłącznie na złom. Co zrobić w przypadku, gdy naszego skutera nie da się już uratować? Jak wyrejestrować zepsuty skuter?

Zgodnie z polską literą prawa - jednoślad możemy wyrejestrować po sprzedaży, kradzieży, utracie bez zmiany właściciela, zezłomowaniu, wywiezieniu za granicę w celu zarejestrowania lub sprzedaży. Na wyrejestrowanie pojazdu mamy 30 dni - w przeciwnym wypadku możemy otrzymać mandat od 200 do nawet 1000 złotych. W przypadku zepsutego skutera - istnieją zatem dla nas dwie drogi działania.

Sprzedaż zepsutego skutera

To, że dla nas skuter jest nienaprawialny, nie oznacza, że inny pasjonat nie zdecyduje się na jego naprawę. Dotyczy to zwłaszcza starszych modeli, które są wielbione przez amatorów klasycznej motoryzacji. Oczywiście kupujący musi być poinformowany o wszelkich wadach i uszkodzeniach - najlepiej, aby były one wskazane w umowie lub w protokole przekazania pojazdu. Wówczas unikniemy sytuacji, w której ktoś będzie chciał nam zwrócić pojazd ze względu na jego usterki. Po sprzedaży mamy 30 dni na zawiadomienie właściwego wydziału komunikacji, że jednoślad zmienił właściciela. Nie musimy go wyrejestrowywać, gdyż to na nowym właścicielu leży obowiązek jego ponownej rejestracji.

Złomowanie skutera - pamiętaj o dokumentach

Jeśli zdecydujemy się na zezłomowanie skutera, pamiętajmy, aby był wybrać stację demontażu pojazdów posiadającą zezwolenie od marszałka województwa. Po przekazaniu maszyny do złomowania powinniśmy otrzymać stosowne zaświadczenie, z którym należy udać się do naszego wydziału komunikacji. Ważne, aby stacja demontażu była prowadzona legalnie. Nie kierujmy się najwyższym zyskiem, a faktem, czy stacja oferuje wystawienie wszelkich stosownych zaświadczeń. Nie chcemy mieć przecież problemu z wyrejestrowaniem pojazdu.

Wyrejestrowanie skutera nie jest trudne - wystarczy wypełnić odpowiedni wniosek oraz przygotować wymagane przez urząd dokumenty. Następnie udajemy się wydziału komunikacji i załatwiamy wszelkie formalności. Opłata za wyrejestrowanie pojazdu wynosi 10 złotych. Jeśli nie będziemy załatwiali tej sprawy osobiście, konieczne przygotujmy pisemne pełnomocnictwo. W przypadku najbliższej rodziny nie będzie się to wiązało z żadnymi dodatkowymi opłatami. Jeśli natomiast wyrejestrowaniem skutera zajmie się nasz partner, z którym żyjemy w nieformalnym związku lub przyjaciel - wówczas opłata za pełnomocnictwo wynosi 17 złotych.

Pamiętajmy, aby na każdym kroku dopełnić wszelkich formalności. Porządek w dokumentacji pozwoli uniknąć nam nieprzyjemnych sytuacji związanych z przeróżnymi dodatkowymi opłatami. Kara za brak OC wynosi od 140 do nawet 350 złotych. Jeśli zatem skuter nie nadaje się już do użytku - nie wahajmy się go sprzedać lub zezłomować, a następnie wyrejestrować.