Na co zwracać uwagę, kupując skuter?

image
Z kupnem skutera jest podobnie jak z zakupem samochodu - dobrze się zastanowić przed faktem, aby później nie żałować. Na rynku mamy dostępne jednoślady zarówno znanych, renomowanych marek, jak i całkowicie anonimowych. Skutery różnią się od siebie designem, wielkością silnika czy nawet rozmiarem kół. Na co zwrócić uwagę, decydując się na zakup skutera? 
 

Kupując skuter z salonu - wybierz model dla siebie

Decydując się na zakup nowego skutera, przede wszystkim wybierajmy autoryzowane salony sprzedaży. Wówczas będziemy mieli pewność, że mamy do czynienia z oryginalną maszyną, a nie podróbką, złożoną na najtańszych częściach. Starajmy się także wybierać raczej maszyny od renomowanych producentów - oszczędzimy sobie wówczas sporo nerwów w przypadku serwisowania. Fakt, modele te są zazwyczaj znacznie droższe niż ich azjatyckie, importowane odpowiedniki, ale znacznie łatwiej znaleźć mechanika, który podejmie się jego naprawy w przypadku awarii. Eksperci polecają takie marki jak Yamaha, Suzuki czy Vespa. 
 
Na co zwrócić uwagę przy wyborze skutera dla siebie? Warto zastanowić się, do czego będzie nam on potrzebny. Jeśli poszukujemy ekonomicznej maszyny, idealnie sprawdzającej się do jazdy po mieście lub lokalnych drogach - najlepszym wyborem będzie skuter z silnikiem o pojemności 50cm3. Pojazdami tego typu mogą poruszać się kierowcy posiadający prawo jazdy kategorii AM lub inne prawo jazdy motocyklowe lub samochodowe. Jeśli potrzebujemy czegoś większego i szybszego - najlepiej wybrać coś z silnikiem 125cm3. Jest to złoty środek między dobrymi osiągami a ekonomiczną jazdą. Większe maszyny, głównie ze względu na ich spalanie, polecane są tylko pasjonatom. 
 

Wybierasz używany skuter? Dokonaj szczegółowych oględzin!

Jeśli nie posiadamy doświadczenia, najlepiej na spotkanie zabrać przyjaciela, który zna się na rzeczy i pomoże nam ocenić stan techniczny skutera. Skoro chętnie korzystamy z doświadczenia bardziej doświadczonych kolegów w przypadku zakupu samochodu, dlaczego przy zakupie skutera miałoby być inaczej? 
 
Oględziny skutera najlepiej rozpocząć od ogólnej oceny wizualnej maszyny. Oceńmy stan owiewek, kanapy czy schowka. W następnej kolejności sprawdźmy stan opon. Sygnałem alarmowym powinna być dla nas sytuacja, w której dostrzeżemy świeżo wymienioną tylną oponę. Może to świadczyć, że właściciel nie oszczędzał silnika, co przełoży się na jego kondycję. Na koniec warto sprawdzić także klocki hamulcowe oraz zewnętrzny wygląd silnika. Nie zapomnijmy także o jeździe próbnej - to najlepszy sposób, aby sprawdzić kondycję skutera. Dobrze, aby jazda rozpoczęła się na zimny silniku. Warto być ostrożnym w sytuacji, gdy już przy rozpoczęciu spotkania, silnik jest rozgrzany. Może to wskazywać na fakt, że sprzedawca próbuje przed nami zataić pewne mankamenty silnika. Oczywiście, podobnie jak w przypadku nowych skuterów - starajmy się wybierać maszyny renomowanych marek. Nie chcemy przecież tracić czasu na ciągłe naprawy importowanego składka.