Jaki motocykl wybrać dla początkującego motocyklisty?

image

Wielu motocyklistów swoją przygodę z jednośladami rozpoczyna od skuterów lub motorowerów. Z biegiem lat może okazać się to dla nas jednak niewystarczalne. Pragnąc dołączyć do rodziny motocyklistów liczącej w naszym kraju już ponad milion osób, rozpoczynamy wówczas poszukiwania swojego pierwszego motocykla. Na co zwrócić uwagę przed zakupem swojego pierwszego jednośladu? Który model jest najczęściej polecany?

Jaki motocykl na początek?

W zależności od tego, jakimi umiejętnościami i funduszami dysponujemy, możemy wybrać jednoślad nowy lub używany. Wielu ekspertów zaleca, aby kupować pierwszy motocykl używany, jednak nie jest to żelazna reguła. Skąd taki trend? Chodzi przede wszystkim o to, aby nie obawiać się rozszerzania swoich motocyklowych umiejętności. Kupując nowy jednoślad, będziemy szczególnie przeżywać każdą, nawet najdrobniejszą rysę. W obawie o lakier możemy nigdy nie rozwinąć pełnych możliwości. Mimo wszystko jest wielu amatorów jazdy na dwóch kółkach, dla których motocykl jest bardzo osobistą rzeczą i nie chcą korzystać z używanych modeli.

Niezależnie od tego, czy zdecydujemy się na zakup nowego, czy używanego motocykla - warto odpowiedzieć sobie na pytanie, czego oczekujemy od jednośladu oraz na czym nam najbardziej zależy. Jeśli nie posiadamy prawa jazdy kat. A - najlepszym rozwiązaniem będzie zakup miejskiego motocykla o pojemności do 125 cm3, gdyż od 24 sierpnia 2014 roku kierowcy posiadający prawo jazdy kat. B minimum 3 lata, mogą legalnie poruszać się na tego typu maszynach.

Jak przygotować się do zakupu pierwszego motocykla?

Wiele osób, które poszukują swojego pierwszego motocykla, ma już pewne doświadczenie w jeździe na jednośladzie i mają już utartą wizję tego, jak chcą wykorzystać zakupioną maszynę. Miłośnicy prędkości i niesamowitych przyspieszeń na pierwszy motocykl powinni wybrać ścigacz lub model sportowo-turystyczny. Pasjonaci turystyki motocyklowej powinni zdecydować się z kolei na zakup jednego z turystycznych modeli. Zwolennicy klasycznego, motocyklowego piękna sięgną jednak pewnie po choppera. Wybierając motocykl dla siebie, zwróćmy uwagę nie tylko na moc silnika, ale także na wielkość samej maszyny. Osoby niskie lub ociężałe powinny wybierać motocykle niższe, gdyż ułatwi im to wsiadanie i zsiadanie z jednośladu, a także jego zatrzymywanie.

Gdzie kupić niezawodne motocykle dla początkujących motocyklistów?

W przypadku nowego motocykla sprawa jest dość prosta. Wystarczy wybrać polecanego i renomowanego dealera, przejrzeć jego ofertę i wybrać model najbliższy naszym oczekiwaniom. Jeśli mamy wątpliwości co do tego, jaki motocykl będzie dla nas najlepszy, specjaliści pomogą nam podjąć decyzję. Nieco trudniej jest w przypadku, gdy zdecydujemy się na zakup używanej maszyny. Wówczas najlepiej popytać wśród znajomych, czy ktoś nie zna kogoś, kto miałyby upatrzony przez nas model na sprzedaż. W przypadku, gdy ta metoda okaże się nieskuteczna, możemy skorzystać z usług polecanych komisów.