Rodzaje obuwia motocyklowego

image

Podróżowanie motocyklem to sama przyjemność. W Polsce z każdym rokiem wzrasta liczba fanów dwóch kółek. Coraz więcej osób dostrzega sens w poznawaniu piękna świata z perspektywy motocykla. Część motocyklistów korzysta ze swoich maszyn głównie w celach wypoczynkowych, inni traktują je jako idealny środek transportu. Zanim wyruszysz na podbój szos na swoim stalowym rumaku, powinieneś skompletować odpowiedni ekwipunek. Dotyczy to zarówno osób dopiero rozpoczynających swoją przygodę z jednośladem, jak i bardziej doświadczonych motocyklistów. Jednym z najważniejszych elementów stroju motocyklisty jest profesjonalne obuwie. Przeczytaj nasz artykuł, by poznać rodzaje butów motocyklowych dostępnych obecnie na rynku.

Jaki rodzaj obuwia na motocykl wybrać?

Wybierając buty motocyklowe, powinniśmy wziąć uwagę kilka istotnych czynników. Po pierwsze, dobre buty na motocykl to takie, które są odpowiednio dopasowane do naszych stóp. Ponieważ ludzkie stopy nie są idealnie symetryczne, zanim kupimy nową parę butów, powinniśmy je przymierzyć – i to obydwa. Zasada ta wydaje się trywialna, jednak ma dużo większe znaczenie, niż mogłoby się wydawać. Buty motocyklowe się nie rozbijają, dlatego już po przymierzeniu powinny leżeć idealnie. W przypadku obuwia motocyklowego nie ma co liczyć na to, że w trakcie użytkowania lepiej dopasują się do stopy. Złota zasada jest taka, by nie kupować butów, które nas uciskają. Noszenie takiego obuwia może doprowadzić do powstawania odcisków i otarć, przez które długo wyczekiwania wycieczka zamieni się w istną męczarnię. Wybierając buty motocyklowe, należy uwzględnić również rodzaj motocykla. Do jazdy ścigaczami najlepiej nadają się modele na motocykl sportowy, z dodatkowymi wzmocnieniami i ochraniaczami. Z kolei u posiadaczy motocykli turystycznych dobrze sprawdzą się buty miejskie lub szosowo-turystyczne, łączące w sobie komfort z zapewnieniem odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa. Takich butów nie musimy zdejmować po zejściu z maszyny i możemy w nich chodzić po ulicy. Sprzęt, który wybieramy, powinien być też dostosowany do panujących warunków atmosferycznych. W lecie możemy używać lżejszych i bardziej przewiewnych modeli, natomiast zimą najlepiej zainwestować w solidne, odporne na wodę buty motocyklowe z membraną.

Buty motocyklowe długie czy krótkie?

Niezmiernie ważną cechą butów motocyklowych jest wysokość cholewki. W obuwiu niskim cholewki sięgają nieco za kostki, zaś w modelach wysokich – znacznie wyżej. Buty motocyklowe z niskimi cholewkami są lżejsze, przewiewniejsze i nie krępują ruchów. W przypadku butów wysokich ich głównym zadaniem jest ochrona nóg przed urazami. Obecnie buty na motocykl z wysokimi cholewkami produkowane są z nowoczesnych materiałów zapewniających im świetne właściwości użytkowe i pozwalających stopom oddychać, dlatego nie musimy obawiać się, że takie obuwie będzie dla nas niewygodne.

Gdzie kupić profesjonalne obuwie motocyklowe?

Obuwie motocyklowe najlepiej kupować w sprawdzonych miejscach. Najlepszym pomysłem będzie zakup takich butów w profesjonalnym sklepie motocyklowym. W ich ofercie, oprócz specjalistycznego obuwia, możemy znaleźć również pozostałe elementy garderoby motocyklisty oraz inne praktyczne akcesoria na motor.