Rodzaje rękawic motocyklowych - co je łączy i różni?

image

Rękawice motocyklowe to jeden z najważniejszych elementów garderoby każdego fana jednośladów. Wraz z kaskiem tworzą nieodłączny zestaw, który powinien posiadać każdy motocyklista. Dlaczego są takie ważne? Ponieważ nic tak nie wpływa na komfort i bezpieczeństwo jazdy, jak odpowiednio dobrany sprzęt. W zależności od tego, do jakiej jazdy chcemy przeznaczyć rękawice - mogą być one wykonane nawet z kilku materiałów jednocześnie. Najczęściej jest to jednak skóra kozia lub bydlęca, w której dłoń dobrze oddycha, a przy tym jest odpowiednio zabezpieczona.

Dobrej jakości rękawice motocyklowe skupiają się na trzech parametrach - bezpieczeństwie, wygodzie i wytrzymałości. Przy wypadku rękawice chronią nie tylko naszą skórę, ale mogą uchronić nas przed połamaniem palców czy nadgarstka. Rękawice nie powinny również utrudniać operowania wszelkimi przełącznikami. Oprócz rękawic uniwersalnych świetnie nadających się na skutery czy miejskie motocykle wyróżniamy rękawice specjalistyczne, przeznaczone do określonego trybu jazdy. Czym się różnią od siebie najpopularniejsze modele rękawice dostępne na naszym rodzimym rynku?

Rękawice motocyklowe sportowe

Sportowa jazda motocyklem to fantastyczne hobby, niosące jednak za sobą pewne ryzyko. To właśnie dlatego warto pomyśleć o odpowiednich motocyklowych rękawicach sportowych, które dobrze zapewniają bezpieczeństwo w razie upadku. Rękawice sportowe najłatwiej poznać po długim mankiecie oraz sporej liczbie ochraniaczy. Wykonane są zazwyczaj ze skóry, choć zdarza się, że do ich produkcji wykorzystuje się polimery, a nawet tytan. Jest to niezbędny element wyposażenia każdego wielbiciela ekstremalnej jazdy. Rękawice te dają doskonałe wyczucie kierownicy, dobrze przepuszczają powietrze, a także zapewniają bezpieczeństwo nawet w razie upadku przy wysokich prędkościach na twardych nawierzchniach.

Rękawice motocyklowe miejskie

Motocyklowe rękawice miejskie to jedne z najpopularniejszych rękawic sprzedawanych na naszym rynku. Zaprojektowane są w ten sposób, aby maksymalnie połączyć wygodę z bezpieczeństwem. Z tych rękawic korzystają przede wszystkim amatorzy miejskiej jazdy, którzy na co dzień poruszają się za pomocą jednośladu. Model ten sięga z reguły od nadgarstka, przez co bez problemu możemy je przechować w torbie, będąc np. w pracy. Rękawice te zazwyczaj są wykonane skóry - kozie lub cielęcej. Nie nadają się one jednak do ekstremalnej jazdy, gdyż nie dają aż tak dużej ochrony przy wysokich prędkościach. Do codziennej jazdy po mieście są natomiast idealne.

Rękawice motocyklowe turystyczne

Rękawice turystyczne są idealne do spokojnej jazdy rekreacyjnej. W tym przypadku producenci stawiają zwykle znaczny większy nacisk na komfort niż bezpieczeństwo, choć i to jest bardzo ważne. Zapewnienie wygody, a także profesjonalna ochrona przed deszczem, chłodem i otarciami - to główne zadania motocyklowych rękawic turystycznych. Jakie je rozpoznać? Cechują się one krótszymi niż w przypadku rękawic sportowych, ale znacznie szerszymi mankietami. Są także bardziej elastyczne i posiadają mniejszą liczbę ochraniaczy.