Jak wybrać idealne rękawice motocyklowe?

image

Motocyklizmem pasjonuje się wiele osób. Nie tak dawno miłośnicy jednośladów mieli okazję powitać długo wyczekiwany nowy sezon. Amatorzy dwóch kółek powinni jednak pamiętać, że to piękne hobby nie zawsze łączy się z bezpieczeństwem na drodze. Aby jazda motocyklem była bezpieczna, należy zadbać o stosowne wyposażenie. Niezbędnym elementem stroju każdego motocyklisty są specjalne rękawice. Dlaczego odpowiednie rękawice są tak ważne? Jak dopasować ich rozmiar do dłoni? I wreszcie: na co zwrócić uwagę przy zakupie rękawic na motocykl?

W jaki sposób rękawice motocyklowe chronią nasze dłonie?

Odpowiednia odzież zwiększa nasze bezpieczeństwo i wygodę podczas podróży motocyklem. Obowiązkową częścią garderoby każdego motocyklisty są rękawice. To najważniejszy – zaraz po kasku – element motocyklowego ekwipunku. Nie ulega żadnej wątpliwości, że dobrze dopasowane rękawice zapewniają komfort podczas podróży. Rękawice chronią nas przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych (wilgoci, zimna) i korzystnie wpływają na krążenie krwi. Najważniejszym zadaniem rękawic motocyklowych jest jednak coś innego, a mianowicie ochrona dłoni przed uszkodzeniami w razie wywrotki. Z racji swej niezwykle złożonej budowy ludzkie dłonie są bardzo kruche i podatne na wszelkie kontuzje doznane z powodu upadków. Aby uchronić się przed przykrymi konsekwencjami tego typu zdarzeń, podczas jazdy motocyklem należy zawsze używać dobrych rękawic. Dodatkowo właściwie dopasowane rękawice pozwalają nam utrzymać pewny chwyt kierownicy i lepiej panować nad maszyną.

Jak dobrać odpowiedni rozmiar rękawic motocyklowych?

Podczas wybierania rękawic motocyklowych bardzo ważne jest, by precyzyjnie dopasować ich rozmiar do dłoni. Rękawice nie powinny być ani za ciasne, ani zbyt luźne. Po założeniu ich na dłonie powinniśmy swobodnie poruszać palcami. Zwróćmy też uwagę na to, czy nie odczuwamy ucisku w obszarze paznokci – związany z tym może dyskomfort nasilać się podczas regularnej jazdy. Z kolei zbyt duży luz w rękawicach może utrudniać precyzyjne kierowanie jednośladem. Ponieważ przed zakupem rękawic motocyklowych najlepiej jest je po prostu zmierzyć, najlepiej udać się w tym celu do sklepu stacjonarnego. Warto pamiętać, by nie sugerować się przy tym rozmiarem wyrażonym liczbowo czy za pomocą liter, bowiem każdy producent ma nieco inną rozmiarówkę. Niekiedy zdarzają się nawet niewielkie różnice w obrębie jednego modelu.

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie rękawic motocyklowych?

Wybór optymalnych rękawic motocyklowych to nie lada wyzwanie. Model, na jaki się zdecydujemy, powinien być przede wszystkim dostosowany do preferowanego przez nas stylu jazdy. Jeżeli nastawiamy się na turystykę motocyklową, wymierzmy rękawice dobrze zabezpieczające dłonie przed warunkami atmosferycznymi: wyziębieniem, przegrzaniem, zmoknięciem. Jeżeli natomiast jesteśmy zwolennikami bardziej dynamicznej i agresywnej jazdy, sięgnijmy po specjalne rękawice z protektorami i dodatkowymi ochraniaczami na palcach.