Ochraniacze i protektory motocyklowe - jak zapewnić sobie bezpieczeństwo?

image

Jazda na motocyklu jest znacznie bardziej niebezpieczna od poruszania się samochodem. Mimo to w Polsce mamy zarejestrowane ponad milion motocykli, gdyż nieskrępowana wolność i frajda w znacznym stopniu rekompensują ryzyko, jakie niesie za sobą jazda jednośladem. Na szczęście, w znacznym stopniu możemy podnieść swój poziom bezpieczeństwa, inwestując w profesjonalną odzież, ochraniacze i protektory motocyklowe.

Dlaczego ochraniacze i protektory motocyklowe są tak ważne?

Świadomy motocyklista ceni sobie nie tylko wysoki komfort podróży, ale także poczucie bezpieczeństwa. To właśnie dlatego certyfikowane protektory i ochraniacze dla motocyklistów cieszą się tak dużą popularnością wśród zawodowców. W przypadku wypadku odpowiednia odzież potrafi w znacznym stopniu zminimalizować ryzyko uszkodzenia ciała. Nawet jeśli korzystamy z motocykla wyłącznie w celach rekreacyjnych i nie jesteśmy wielbicielami wyczynowej jazdy, warto zainwestować w odpowiednią odzież ochronną. Pamiętajmy, że na ulicy nie jesteśmy jedynymi uczestnikami ruchu drogowego i to, że my rozważnie prowadzimy nasz jednoślad, nie znaczy, że inni kierowcy również będą przestrzegać wszelkich przepisów.

Rodzaje ochraniaczy i protektorów na motocykl

Bezpieczeństwo motocyklisty w znacznym stopniu zależy od jego ubioru. Na szczęście z roku na rok rośnie świadomość kierowców w tym zakresie. Na rynku wyszczególniamy sześć grup protektorów - kolan, bioder, klatki piersiowej, pleców, łokci i barków. Zgodnie z obowiązującym prace każdy protektor musi posiadać certyfikat europejski. Ponadto wyróżniamy dwa poziomy protektorów - Level 1 i Level 2, przy czym te drugie zapewniają wyższą ochronę. Na każdym z protektorów znajdziemy wytłoczenia zawierające informacje odnośnie certyfikowanej normy i stopnia ochrony protektora.

Same protektory ponadto dzielimy na twarde i miękkie. Te pierwsze mają za zadanie odebrać punktowe uderzenia w trakcie wypadku. To właśnie dlatego zbudowane są z twardej skorupy po stronie zewnętrznej i miękkiej pianki po wewnętrznej stronie. Protektory twarde stosuje się głównie przy produkcji odzieży sportowej i szosowej. Znacznie popularniejsze są ich miękkie odpowiedniki, które znajdziemy niemal we wszystkich kurtkach motocyklowych i spodniach tekstylnych. Protektory tego typu przy codziennym użytkowaniu cechują się niezwykłą plastycznością, jednak przy gwałtownym uderzeniu twardnieją jak kamień, rozpraszając jego siłę.

Gdzie kupić ochraniacze i protektory motocyklowe?

Ochraniacze i protektory motocyklowe kupimy w większości motoryzacyjnych sklepów stacjonarnych i internetowych - pod warunkiem, że posiadają one oczywiście strefę dla motocyklistów. Pamiętajmy, że na bezpieczeństwie nie warto oszczędzać, dlatego eksperci nie zalecają kupna tanich ochraniaczy niewiadomego pochodzenia. Ponadto dobrej jakości protektory nie tylko gwarantują wysokie poczucie bezpieczeństwa, ale także niesamowity komfort jazdy.