Ochraniacze motocyklowe pleców - dlaczego warto?

image

Jazda motocyklem wymaga dojrzałości. Historia motoryzacji już niejednokrotnie pokazała, że brawurowa jazda połączona z brakiem odpowiednich zabezpieczeń, może nieść za sobą opłakane konsekwencje. Nie mówimy tutaj o zwykłych otarciach, czy nawet złamaniach kończyn. Czasem wystarczy chwila nieuwagi, a z pozoru prosty manewr może zakończyć się śmiercią lub nieodwracalnym kalectwem, np. w związku z urazem kręgosłupa. Ustrzec przed tym mogą nas ochraniacze i protektory. Dlaczego korzystanie z motocyklowych ochraniaczy pleców jest tak ważne?

Funkcje ochraniaczy motocyklowych pleców

Dobrej jakości ochraniacze motocyklowe pleców świetnie rozpraszają energię uderzenia podczas wypadku, skutecznie chroniąc nasz kręgosłup przed większością poważnych urazów. Podobnie jak w przypadku innych ochraniaczy i protektorów, normy ochrony dzielimy na dwa poziomy - pierwszy przepuszcza do 18 kN z siły uderzenia, drugi natomiast przepuszcza maksymalnie do 10 kN. Należy jednak pamiętać, że ludzkie kości mogą ulec pęknięciu nawet przy mniejszym nacisku - warto mieć zatem na uwadze, że żaden ochraniacz nie daje na 100% ochrony, a jedynie obniża ryzyko poważnego uszkodzenia ciała.

Ochraniacze motocyklowe pleców a komfort jazdy

Najwygodniejsze, jednak najmniej efektywne są ochraniacza wsuwane do specjalnej kieszeni w kurtce. Zapewniają one dobre dopasowanie i przyjemną jazdę. Jeżeli zależy nam na większej ochronie, najlepiej wybrać ochraniacz mocowany do pleców za pomocą szelek (klasyczny żółw) lub w formie kamizelki. Ten drugi ochraniacz chroni nie tylko nasze plecy i kręgosłup, ale także barki i klatkę piersiową. Wśród bardziej zaawansowany ochraniaczy to właśnie kamizelki cieszą się szczególnym uznaniem ze względu na to, że łączą w sobie wysokie parametry bezpieczeństwa, a przy tym są bardzo komfortowe w noszeniu.

Jak wybrać ochraniacz motocyklowy pleców?

Klasyczny żółw doskonale sprawdzi się wśród wielbicieli motocykli sportowych. Świetnie wpasują się zarówno pod kombinezon, jak i zwykłą kurtkę do jazdy po mieście. Jak już wspomniano wcześniej, protektory tego typu możemy regulować za pomocą szelek i dopasowywać je do naszej budowy. Protektory projektowane są zwykle z wielu elementów, dzięki czemu ochraniacz nie ogranicza mobilności naszych pleców. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że protektory tego typu są droższe niż w przypadku miękkich wkładek.

Model ochraniacza najlepiej dostosować do stylu naszej jazdy. Z zupełnie innego ochraniacza będziemy przecież korzystać, podróżując niewielkim motocyklem miejski, a z innych wykonując akrobację na sportowym ścigaczu. Pamiętajmy jednak, aby zawsze pamiętać o protektorach na plecy - lepiej poświęcić kilka minut na ich założenie, niż później żałować, że się tego nie zrobiło przez całe życie. Jeśli mamy problem z doborem ochraniacza dla siebie - warto porozmawiać ze specjalistą ds. obsługi klienta, który dobierze idealne rozwiązanie do naszych potrzeb.